Dokrmování včelstev v zimě a v předjaří

Vždy jsem se domníval, že včelstva se nesmějí otvírat, rušit, přesouvat rámky atd. Včely jsou tím stresované. To jsem se dočetl v odborné literatuře. Já jsem nemluvil s žádnou stresovanou včelou. Vy ano? No to se ptám hlavně těch, kteří o stresu mluví.

Před několika lety jsem četl článek od přítele ing. Kaly o kontrole včel v zimě. Nebojím se od té doby i za mrazu otevřít úl a zjistit, jak na tom včely jsou. V posledních 2-3 letech prožíváme krásné teplé podzimní dny. Včely na to reagují dlouhým plodováním a samozřejmě spotřebou zásob. Venku se již nevyskytují kvetoucí kultury, a tak samozřejmě zásoby ubývají. Na jaře letošního roku jsem při kontrole zjistil, že jsem "podkrmil". 16 kg se mi zdálo dost. Samozřejmě se mezi čtenáři najdou ti, kteří se budou smát. Měl nakrmit víc. Hlupák. Tento článek píši převážně pro ty, kteří jsou tolerantní k lidskému chybování. A do podobné situace se dostali, nebo se dostanou.

Vzniklou situaci jsem musel řešit. Každý rok nechávám několik rámků s medem jako první pomoc hladovějícím. Letos jsem zavíčkovaného medu měl málo. Dát včelstvům cukr jsem vyloučil. Byl březen. Letošní zima byla velmi dlouhá. Dětem jsem vzal med z poslední lahve, nacpal jsem ho za tepla do plástů. Co dál? Napadlo mne dám jim invert. Tedy upřímně řečeno, nikdy jsem neměl k těmto přípravkům důvěru. Nechci citovat charakteristiku a podrobný popis aplikace. Podám jen základní informaci. Vybral jsem přípravek Maxinvert L2400. Jedná se o enzym invertázy určený k výrobě invertního cukru enzymatickým rozštěpením molekul sacharozy na molekuly glukózy a fruktózy. Cukr takto upravený minimalizuje opotřebení dlouhověkých včel (to jsem opsal). Nebudu citovat návod. Problém byl, jak upravený roztok cukru dostat ke včelám. Neznám krmítko, které by za mrazu zachovalo teplotu vhodnou pro včely. Já krmím čtyřlitrovými láhvemi. Ale včely za mrazu nebudou opouštět těleso zimování. Řešení jsem našel v naplnění prázdného díla tímto přiměřeně teplým roztokem. Použil jsem fotografickou misku, nad ní jsem šikmo držel rámek. Dá se i položit. Do buněk se roztok dá opatrně lít z odměrky na tekutinu. Časem jsem přešel na vlasový štětec 3,5? (palce). Má obrovskou jímavost roztoku. Pro nevěřící doporučuji vyzkoušet. Po naplnění obou stran díla jsem je dal do rojáčku. Do jednotlivých včelstev jsem většinou dával 2 rámky. Umisťoval jsem je po stranách zimujícího tělesa včel tak, aby včely byly s naplněným rámkem v kontaktu. Alespoň jednou stranou. Umístění dovnitř tělesa nedoporučuji, zejména u slabých včelstev, neboť se roztrhne zimující těleso včel. Celou krmící akci jsem zhruba za 14 dní opakoval. Návod na užití jsem tedy poněkud změnil.To však bývá v povaze disidentů. Mých 42 včelstev nejenže letošní dlouhou zimu přežilo, ale dalo i velmi dobré výnosy.

Nemám s firmou Bio pro dovážející Maxinvert žádné kontakty. Natož abych byl za tento článek dovozcem honorován. To jen pro informaci :-)

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2025

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů