Nové výskyty moru včelího plodu

 Jak jsme vás již informovali před časem, byly při rozborech vzorku měli objeveny zárodky moru včelího plodu u včelařů na Břeclavsku a Hodonínsku.



Podle informací MVDr. Čambaly ze Státní veterinární správy, pracoviště Břeclav, se mor včelího plodu prokázal u pěti včelařů na pěti stanovištích ve Velkých Bílovicích, kde již bylo zahájeno správní řízení na likvidaci postižených stanovišť. Z dalších tří obcí (Březí - 1 stanoviště, Týnec - 1 stanoviště, Moravská Nová Ves - 1 stanoviště) jsou zatím zkoumány vzorky odebrané z plástu, ale s největší pravděpodobností se zde mor včelího plodu také potvrdí.
Na Hodonínsku byl mor včelího plodu objeven u dvou včelařů, vzorky jsou nyní také na vyšetření.

Prvotní podezření na mor včelího plodu se ukázalo při zkoumání vzorků včelí měli. Pokud se zjistí, že v orientačním 1g vzorku se nachází 104 nebo 105 zárodků moru včelího plodu, je dále z postiženého stanoviště odebrán vzorek z plástů a následné vyšetření prokáže nebo vyvrátí výskyt moru. Většinou se ale při takovém množství zárodků mor nakonec prokáže.

Poznat, že je včelstvo napadeno morem včelího plodu je někdy obtížné. Zvláště u počtu zárodků 104 se včelstvo na první pohled jeví jako normální, avšak můžeme pozorovat vynechaný plod, hrboplod a plodu není tolik, jako u zdravých včelstev. Ani typický zápach nemusí být vždy cítit. Můžeme tuto situaci přirovnat k určité slabosti, jako např. když na nás jde nějaká chřipka nebo angína. Včely jsou také unavené a nemají sílu se dále rozvíjet. Právě tohle byly příznaky u některých včelstev na jihu Moravy, kde se potom mor včelího plodu ukázal.

Jak již bylo několikrát zmíněno, postupuje se v takových případech velice razantně a je nařízeno spálení včelstev, úlů a pomůcek. Jsou ale i takoví včelaři, kteří na stejném stanovišti začnou po čase opět včelařit v nových úlech a s novými pomůckami, snaží se mít včelstva na mladém díle a vzorky jsou u těchto včelařů v pořádku.

Protože Břeclavsko a Hodonínsko patří v poslední době mezi rizikové oblasti, provádí se kontrolní odběry 2x do roka a to jednak při kontrole zimní měli a dále pak koncem léta.

Poslední články

Značení matek

Rok 2025

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů