Grifin – část čtvrtá

Před několika léty za mnou přišel ing. Pavel Holub s nápadem, zda by nešlo pomocí Grifinu aplikovat kyselinu šťavelovou. Hned v počátku mě varoval, že jde o velmi nezdravou látku pro včelaře. Po dosavadních zkušenostech mu musím dát za pravdu. Bez dobrého respirátoru je šťavelka dost nepříjemná. Při dodržení alespoň základní ochrany, není s ní problém.

Já s ní strávil během jara několik hodin testování. Pavel zadal potřebnou dávku na včelstvo a já se to po přepočítání zkoušel rozpustit ve vodě. Dávka, která byla potřebná, se však nechala rozpustit jen v teplé vodě. To byl pro polní podmínky použití dost velký problém. Také se po jisté době opět vysrážela. Při aplikaci byly vidět, při ozáření sluníčkem, vznášející, lesknoucí se jehličky. Počáteční nadšení, že to je přesně to, co potřebujeme, vzalo za své při první aplikaci. Ani za den, za týden, za měsíc, nebyla odezva se spadem. Pro ten rok skončily zkoušky se šťavelkou.
Přes zimu jsem zjistil, že se šťavelka podstatně lépe rozpouští v etanolu. Bez větších problémů šlo potřebné množství rozpustit, neusazovala se a také ve sluníčku nebyly jehličky patrné. Po aplikaci se třetí, čtvrtý den, začali objevovat na podložce první Vd. A padali celý měsíc. Tzn. že i nově vylíhlí kleštíci jsou likvidováni po celou dobu. Na vybraných včelstvech jsem kyselinu šťavelovou testoval místo daných léčení. Výsledky naprosto srovnatelné s Varidolem. Jediná nevýhoda je naprostá nutnost použití respirátoru. Ten je ostatně potřebný i při aplikací Varidolu, pomocí přístroje VAT 1. Po použití a případném potřísnění rukou je nutno se důkladně umýt. Jinak je poznat, že se používala kyselina, i když nedochází k poleptání.

Namíchaná směs etanolu a kyseliny šťavelové dostala název Oxalgrif. Víc než rok nemění vlastnosti. Na rozdíl od sublimace se používá pětinová dávka. Po vyzimování patřila včelstva takto léčená k nejsilnějším. Letos testuji 5ti násobnou aplikaci během celé včelařské sezóny. První aplikace byla začátkem dubna. Další následuje teď v červenci. Další dvě nebo tři dle potřeby během podzimu.

Při použití etanolu byla aplikace starým provedením Grifina dost nebezpečná a proto se musel upravit. Nový Grifin O dostal kvalitní, přesnou olejničku české výroby. Výměníková trubička je z nerezu, ale díky technickým problémům je jiného provedení. V letošním roce se jak Grifin, tak Oxalgrif a metoda léčení testuje na více včelstvech dalších včelařů.

 

 

Grifin - část třetí
Grifin - část druhá
Grifin - část první   


  

Poslední články

Značení matek

Rok 2025

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů